25 Marzec 2023 05:01
Nawigacja
Artykuły » WYDARZENIA » ARCHIWUM WYDARZEŃ - ROK 2008
ARCHIWUM WYDARZEŃ - ROK 2008

Wydarzenia w 2008 r.

 


 


28.11.2008r.

W dniu 27 listopada 2008 r. Rada Gminy Grabowiec podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 1 grudnia 2008 r na stanowisko sekretarza Gminy Grabowiec - Tomasza Mołczana.

 


 

16.10.2008 r

W dniu Edukacji Narodowej, Henryk Kulik - były dyrektor Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Gratulacje.

 


 

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Wójt Gminy Grabowiec - zorganizowali UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCONĄ 69 ROCZNICY NAPAŚCI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ, KTÓRA ODBYŁA SIĘ  28.09.2008r. przy pomniku w Grabowcu-Górze. PROGRAM UROCZYSTOŚĆI: 10:45 – zbiórka w Grabowcu-Górze obok byłego magazynu zbożowego, - przemarsz konbatantów i pocztów sztandarowych do pomnika, 11.00 – wystąpienie wójta, odznaczenie sztandaru Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu, - wystąpienie gości, - część artystyczna w wykonaniu młodzieży z miejscowych szkół,  11.30 – Msza Święta - złożenie wieńców. FOTOREPORTAŻ >>
Trzeba pamiętać, że my, mieszkańcy Zamojszczyzny, mamy także swój Katyń. „Mały Katyń” – jak pisał ś. p. prof. Wiktor Zin o ziemi grabowieckiej. To tutaj, w Grabowcu i Grabowcu Górze, 25 września 1939 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia - żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wówczas 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Byli to stacjonujący w tym czasie w Grabowcu ułani 27 pułku pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci złamali wszelkie wojenne konwencje, mordując rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego, który znajdował się w budynku szkoły. Męczeńską śmiercią polegli dwaj lekarze: kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Fiuto. >> czytaj także..


 

Uroczystości jubileuszowe z okazji 740 rocznicy Grabowca odbyły się w dniach 06 i 07 września 2008. Więcej >>

Foterportaż z uroczystości 740-lecia.
 


Dożynki gminne - 07 września 2008 r >>


Fotoreportaż >>
Z dniem 15.09.2008 r. odszedł na emeryturę Edward Stojko - sekretarz Gminy Grabowiec. E. Stojko w Urzędzie Gminy pracował 36 lat na różnych stanowiskach, ostatno przez osiem lat na stanowisku sekretarza gminy.Uroczyste pożegnanie przez wójta i pracowników.

 


 

Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grabowcu i Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu - zorganizowali w dniu 14 września 2008 r. uroczystość poświęcenie i przekazania dla OSP w Grabowcu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki FORD.
Program:
10:30 - Zbiórka strażaków przed budynkiem remizy OSP w Grabowcu- Wystąpienie Wójta Gminy Grabowiec- Wystąpienie Prezesa OSP Grabowiec- Wystąpienie zaproszonych gości- Wręczenie odznaczeń- Przemarsz do kościoła12:00 - Msza św. - poświęcenie samochodu- Przemarsz do remizy- Oficjalne przekazanie samochodu dla OSP w Grabowcu.

 


 

4.08.2008W dniu 25 lipca 2008r. OSP w Grabowcu otzymała nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Jest to FORD TRANSIT VAN 350 M. Koszt samochodu z wyposażeniem 129 800, 00 zł w tym 50 tys. dotacji z Zarządu Głównego Związku OSP RP.


Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Miączynie i OSP w Niewirkowie - zorganizowali uroczystość poświęcenia sztandaru dla OSP Niewirków z okazji jej 90-lecia i międzygminne zawody sportowo-pożarnicze. W zawodach uczestniczyli strażacy z terenu Gminy Grabowiec. Uroczystość odbyła się w dniu 15 czerwca 2008 r. Początek: 9:00 - Uroczystości wręczenia sztandaru, 10:00 - Msza św., 11:00 - Zawody sportowo-pożarnicze.Z terenu Gminy Grabowiec wytypowano drużyny z 8 jednostek OSP: Grabowiec, Grabowiec Góra, Wolica Uchańska, Ornatowice, Majdan Tuczępski, Wólka Tuczępska, Tuczępy, Rogów. Drużyny młodzieżowe zorganizowały OSP: Grabowiec, Grabowiec Góra i Tuczępy. 

 


 


W dniu 27 maja 2008 r. w wieku 72 lat zmarła Pani profesor Stanisława Banaszkiewicz. Niezapomniana i wielce szanowana przez wielu absolwentów miejscowego Liceum nauczycielka j. polskiego - ostatnio zamieszkała w Dubience. W grabowieckim Liceum pracowała w latach 1959 –1976.

Pogrzeb odbył się 29.05 2008 r. w Dubience w Jej rodzinnej miejscowości. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia. Foto>> 

 


W dniu 09 maja 2008 r. w miejscowym Zespole Szkół zorganizowano uroczystość z okazji 10 rocznicy nadania imienia Henryka Sienkiewicza.Program uroczystości:Przejście pocztów sztandarowych i społeczności szkolnej do kościoła na mszę św. Dalsza część uroczystości w hali sportowej i prezentacja wystaw okolicznościowych. Otwarcie uroczystości przez dyrektora szkoły, wystąpienie zaproszonych gości, wręczenie nagród, część artystyczna >>foto

 


 

05.04.2008Od 01 kwietnia 2008 r. nastapiła zmiana na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Dyrektor Henryk Kulik odszedł na emeryturę. Nowym dyrektorem wyłonionym w drodze konkursu została Elżbieta Widyma, dotychczas wicedyrektor w tut. Zespole Szkół.

 


 

27.03.2008.Od dnia 6 kwietnia 2008 na terenie Gminy Grabowiec rozpoczęło pracę INTERNETOWE CENTRUM EDUKACYJNO - OŚWIATOWE w Grabowcu.Projekt pt. „Internetowe Centra Edukacyjno-Oświatowe na wsi” realizuje firma COMBIDATA Poland Sp. z o. o. z siedzibą w Sopocie, ul. Emilii Plater 12, 81-777 Sopot. W dniu 13 kwietnia br. o godz. 13:30 odbyło się uroczyste otwarcie Internetowego Centrum. >> więcej

 


 

65 rocznica wysiedlenia Grabowca i okolicGrabowiec - 17 lutego 2008 r.Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów, Koncentracyjnych, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, i Byłych Więźniów Politycznych oraz Wójt Gminy Grabowiec -zorganizowali uroczystość upamiętnienia 65 rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic która odbyła się 17 lutego 2008 roku.PROGRAM UROCZYSTOŚCI9:00 – Zbiórka delegacji pocztów sztandarowych przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu - złożenie wieńców przed pomnikiem, 10:00 – Msza Święta w intencji ofiar wojny, 11:30 – Część artystyczna w sali Zespołu Szkół Podstawowych w Grabowcu.
Temat wysiedlenia w książce Wacława Jaroszyńskiego >> (Fragment wystąpienia Wójta Gminy Grabowiec)

"Szanowni Państwo! Jesteśmy w miejscu, gdzie historia ostatniej wojny pozostawiła wielkie, często do dzisiaj nie zaleczone rany. Nie chcemy i nie możemy zapominać o czasach i o ludziach, którzy za tę ziemię oddali swoje zdrowie i mienie, a wielu najcenniejsze - własne życie. Pamięć o nich jest żywa w naszym społeczeństwie. Dzisiejszą uroczystością chcemy przypomnieć tragiczne wydarzenia z roku 1943, pamiętając o tym ile kosztowało Polaków prawo do swojego miejsca na Ziemi. Znajomość historii, pamięć o ludziach, którzy tutaj żyli przed nami to przecież fundament każdego społeczeństwa, narodu i państwa. Dlatego zaprosiliśmy Państwa tutaj, Tych, którzy pamiętają i Tych, którzy znają przebieg wydarzeń ostatniej wojny. Niech, poprzez poznawanie i przypominanie, te tragiczne wydarzenia sprzed 65 lat znajdą właściwe miejsce w naszym życiu. Trzeba pamiętać o strasznym czasie wojny. I trzeba wybaczyć by można było żyć tak, żeby koszmar wojny już nigdy się nie powtórzył"[...].  Wystąpienie Wójta Gminy >>(pdf) Foto. Dominik Kordyś. 

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.01 trulib.blogspot.com