25 Marzec 2023 05:22
FOTOREPORTAŻE

Bazar w Grabowcu

W każdy poniedziałek na Rynku w Grabowcu od wczesnych godzin porannych do południa trwa bazar. Asortyment towarów jest bardzo szeroki, od artykułów przemysłowych po spozywcze. Asortyment zmienia się w zależności od pory roku.

Uroczystość uczczenia 75. rocznicy tragicznej śmierci polskich Żołnierzy Września 1939 r.

W niedzielę 21 września 2014 roku, w Grabowcu Górze przy pomniku pomordowanych Żołnierzy Września 1939 roku, odbyła się uroczystość uczczenia pamięci tych tragicznych wydarzeń.

Więcej >>

Piknik w Dańczypolu

W niedzielę 17 lipca 2014 r. odbył się piknik zorganizowany przez grabowiecki Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu.

Tuczępy - 6 lipca 2014 r.

Uroczystości jubileuszowe z okazji 60. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuczępach. 

Osuchy - 29 czerwca 2014 r.

70. rocznica bitwy partyzanckiej z Niemcami 25.06.1944 r. Bitwa pod Osuchami (bitwa nad Sopotem) - największa bitwa partyzancka w Polsce podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. 

GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE OSP W GRABOWCU

W dniu 15 czerwca 2014 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Grabowcu. Gminę Grabowiec reprezentowało siedem drużyn z grupy „A”, z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Grabowiec, Grabowiec-Góra, Tuczępy, Ornatowice, Wolica Uchańska, Wólka Tuczępska, Majdan Tuczępski oraz trzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopców z jednostek OSP: Grabowiec-Góra, Tuczępy i Majdan Tuczępski...

 Dożynki Gminne w Grabowcu

1 września 2013 r.

Korowód dożynkowy prowadzony przez Starostów Agatę Steć i Piotra Surmę wyruszył do kościoła parafialnego z pod budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu o godzinie 10:00. Bryczką powoził Jarek Ulanowski. 
W czasie Mszy świętej dziękczynnej za zbiory, składano chleb upieczony z tegorocznej mąki oraz wyjątkowo okazałe wieńce dożynkowe, które przynieśli mieszkańcy Grabowca, Bereścia, Ornatowic, Rogowa, Skibic, Szystowic, Skomoroch Małych, Wolicy Uchańskiej i Wólki Tuczępskiej.
Festyn dożynkowy rozpoczął się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grabowcu od degustacji potraw regionalnych „Ziemi Grabowieckiej”. Przygotowaniem stoisk zajęły się panie z Grabowca i Grabowca Góry. Fot. Tadeusz Halicki

70. rocznica wysiedlenia Grabowca i okolic.

23 czerwca 2013 roku obchodziliśmy 70 rocznicę wysiedlenia Grabowca. Wydarzenia, które rozegrały się na Ziemi Grabowieckiej w 1943 roku miały dziś szczególny wydźwięk. Po mszy św. odsłonięto tablicę upamiętniającą wysiedlenie i martyrologię Dzieci Zamojszczyzny. Jest to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci tych niewinnych małych istot ludzkich. Poświęcenia dokonał ks. Kanclerz Adam Firosz, kwiaty złożyli: Pan Henryk Matej – Starosta Zamojski, Pani Bożena Żelazowsa – minister w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Dariusz Pawłoś – Prezes Fundacji Polsko–Niemieckie Pojednanie, Pani Jadwiga Mizikowska - Barbulant - pielęgniarka, wolontariuszka z Mrozów opiekująca się dziećmi w 1943 roku, przedstawiciele samorządów z gmin Mrozy, Kałuszyn, Cegłów i Grabowiec, Kombatanci i wojsko.

Zdjęcia: Tadeusz Halicki i Dominik Kordyś

 

Wystawa pod tytułem "Pastelowy Świat Katarzyny Sawickiej"

W niedzielę, 9 czerwca b. r. o godz. 13.00 rozpoczęło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie związani z Grabowcem i ich pasje”. Wystawa pod tytułem "Pastelowy Świat Katarzyny Sawickiej” jak pisze autorka wystawy "...dała mi możliwość zaprezentowania moich umiejętności i spotkania z wrażliwymi ludźmi". Największą część ekspozycji stanowią pastele, które są ulubioną techniką autorki.

Fot. Tadeusz Halicki

 

Jubileusz pięćdziesięciolecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze

05 maja 2013 roku. Fot. Tadeusz Halicki

W  niedzilę 5 maja 2013 roku zarząd OSP Grabowca-Góry zorganizował uroczysty jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze. Strażacy, pod dowództwem Bogusława Greniuka - komendanta gminnego OSP,  przemaszerowali w szyku zwartym pod ołtarz polowy przy miejscowym kościele parafialnym. Strażakom towarzyszyła orkiestra dęta pod batutą Krzysztofa Świcy i  poczty sztandarowe: Oddziału Gminnego Związku OSP RP, OSP Grabowiec Góra i zaproszonych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Rejonowe w Grabowcu i Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Gminne w Grabowcu... 


Droga Grabowiec-Ornatowice

21 marzec 2013. 

 Zdjęcia - Tadeusz Halicki

NOWOROCZNE SPOTKANIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GRABOWCA

 8-01-2013 r.

Fot. Dominik Kordyś i Tadeusz Halicki

Dzień targowy w Grabowcu przed Świętem Zmarłych

 29.10.2012
Zdjęcia Tadeusz Halicki

Fotoreportaż z uroczystego otwarcia wystawy w dniu 07-10-2012 r.
Wystawa z cyklu "Ludzie związani z Grabowcem i ich pasje"
Kolekcja Janusza Koremskiego z Grabowca-Góry.
Zdjęcia - Tadeusz Halicki
Dożynki gminne w Grabowcu - 2 września 2012 r.

Foto. Tadeusz Halicki

Wystawa plastyczna w Gminnym Ośrdku Kultury w Grabowcu pt. "MOJA PASJA"

otwarta 11.03.2012 r.
Organizator wystawy - Katarzyna Sawicka. Zdjęcia - Tadeusz Halicki

Obrady walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego 

 Towarzystwa Przyjacioł Grabowca w dniu 8 lutego 2012 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Plakaty wyborcze

Wybory do Sejmu RP i Senatu - 9.10.2011

Fot. Tadeusz Halicki

IV ZJAZD ABSOLWENTÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W GRABOWCU

 5.06.2011 R.

Fot. Tadeusz Halicki

Kolejny IV Zjazd Absolwentów LO w Grabowcu zorganizowany w dniu 25 czerwca 2011 r. przeszedł do historii. W Zjeździe uczestniczyło 95 osób. Zjazd rozpoczął się w grabowieckim kościele o godzinie 11-ej koncelebrowana Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Romuald Bekier, absolwent z roku 1955...


Fotoreportaż z zawodów sprtowo-pożarniczych OSP w Grabowcu

29.05.2011 r  - Fot. Tadeusz Halicki

W zawodach uczestniczyły drużyny z gmin:  Miączyn i Grabowiec.Gmina Miączyn: 9 drużyn w grupie "A", 3 młodzieżowe i jedna kobieca. Gmina Grabowiec: 7 drużyn w grupie "A" Łącznie w zawodach uczestniczyło 160 zawodników.

 

VII Zjazd Zarządu Oddziału Gminnego w Grabowcu

15.05.2011 r. Fot. Tadeusz Halicki

VII Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grabowcu odbył się 15 maja 2011 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu odbył się VII Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grabowcu. W zjeździe uczestniczyli delegaci z jednostek ochotniczych straży pożarnych gminy Grabowiec, a także zaproszeni goście oraz zasłużeni druhowie z naszej gminy...


Uroczystość obchodów 68. rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic przez okupanta niemieckiego
20 lutego 2011. Fot. Dominik Kordyś

Szeroko zakrojona akcja już w ramach Generalplan Ost rozpoczęła się na tym terenie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 w Skierbieszowie i okolicznych wsiach. Akcję przeprowadzono w okresie od listopada 1942 r. do marca 1943 roku na terenie powiatów: zamojskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. W sumie wysiedlono ok. 120 tys. osób, w tym 30 tys. dzieci zamojszczyzny..


Dożynki gminne - Grabowiec-2010

Fot. Tadeusz Halicki

Dożynki Gminno-Parafialne w Grabowcu odbyły się  w dniu 29 sierpnia 2010 r. Korowód dożynkowy uformowano w centrum Grabowca. Na czele orkiestra dęta i bryczka ze starostami dożynek. dalej radni z przewodniczącą rady gminy i wójtem, następnie delegacje rolników z wieńcami dożynkowi. Około godziny 11:40 korowód wyruszył w kierunku grabowieckich błoni na uroczystości dożynkowe. Uroczystość rozpoczęto od wysłuchania mszy św. przy ołtarzu polowym. Starostowie dożynek - Joanna Nowak z Czechówk i Kazimierz Brzozowski z Wolicy Uchańskiej...  


Dożynki gminne w Grabowcu - 07 września 2008 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Uroczystość z okazji jubileuszu 740-lecia Grabowca
 6.09.2008 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Relacja >>

 

Uroczystość przy pomniku w Grabowcu Górze
- 28 września 2008 r.

Zdjęcia - Dominik Kordyś

Trzeba pamiętać, że my, mieszkańcy Zamojszczyzny, mamy także swój Katyń. „Mały Katyń” – jak pisał ś. p. prof. Wiktor Zin o ziemi grabowieckiej. To tutaj, w Grabowcu i Grabowcu Górze, 25 września 1939 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia - żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wówczas 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Byli to stacjonujący w tym czasie w Grabowcu ułani 27 pułku pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci złamali wszelkie wojenne konwencje, mordując rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego, który znajdował się w budynku szkoły w Grabowcu (obecna poczta). Męczeńską śmiercią polegli dwaj lekarze: kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Finto...Więcej >>

 

Dożynki Powiatowe - Grabowiec'2007

2 września 2007 r.

Dożynki powiatowe organizowane już po raz dziewiąty, tym razem odbyły się na Błoniach w Grabowcu w niedzielę 2 września 2007 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Fotoreportaż z pogrzebu Kazimierza Wróblewskiego ps. Maryśka - 07 lipca 2007 r

Fot. Tadeusz Halicki

W dniu 01 lipca 2007 roku zmarł w wieku 93 lat, znany na terenie Gminy Grabowiec żołnierz Armii Krajowej - płk. Kazimierz Wróblewski  ps. "Maryśka" i " Ryś", dowódca oddziału leśnego AK i Komendant Rejonu Grabowiec AK. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dnu 07 lipca 2007 roku w Grabowcu. Płk. K. Wróblewski został pochowany na cmentarzu w Grabowcuw grobie rodzinnym Rudnickich, gdzie 14 grudnia 1982 r. spoczęła jego żona Janina zd. Rudnicka -  żołnierz Armii Krajowej ps. "Mada"

Jerzy Masłowski - Kazimierz Wróblewski „Ryś”, „Maryśka”, „Ostatni” >>plik pdf


Zawody sportowo-pożarnicze - 2005 r

Świdniki Gmina Miączyn - 08 maja 2005 r. Foto. Tadeusz Halicki

W Świdnikach Gmina Miączyn odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze.
Z terenu naszej Gminy wystartowało 9 drużyn z 7 jednostek OSP w tym dwie drużyny młodzieżowe: z Grabowca i Grabowca Góry.

Jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej
w Grabowcu

24 czerwca 1973 r.

Fot. Leon Sokołowski

50. rocznica tragicznych  wydarzeń z 25 września 1939 roku w Grabowcu Górze


Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego tragiczne wydarzenia z 25 września 1939 roku w Grabowcu Górze. 
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła sie w 50 rocznicę tych wydarzeń tj. 25 września 1989 roku. Ciekawostką jest, dodany fragment do tablicy pamiątkowej (w przeddzień odsłonięcia) zakrywa on pierwotny napis z którego wynikało, iż żołnierze polscy polegli w walce z żołnierzami Armii Czerwonej. Napis pierwotny został skuty dłutem.  WIĘCEJ >>

 

Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.01 trulib.blogspot.com