Dawny Hrubieszów: Tu mieszkał „Hubal” z rodziną. Wystawa poświęcona majorowi

Budynek został wybudowany w 1914 r. jako parterowy, a następnie zostało dobudowane piętro z przeznaczeniem na pokoje mieszkalne. Rozbudowa zaczęła się prawdopodobnie w 1920 r. i taka data widnieje w górnej części ryzalitu. Budynek posiada cechy budowli w stylu secesyjnym.
Po wojnie w budynku dawnego Syndykatu Rolniczego mieściła się siedziba Państwowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Hrubieszowie, a następnie Banku Polskiego. W 1995 r. budynek przeszedł na własność Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny du Chateau, a w 2018 r. stał się własnością Gminy Miejskiej Hrubieszów. Po zakończeniu generalnego remontu, w tym roku został oddany do użytku. Obecnie mieści się tam Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa i siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie.


Henryk Dobrzański z córką Krysiunią w hrubieszowskim mieszkaniu (1935 r.) 

Do dzisiaj nie został zachowany dawny układ pomieszczeń. Tam gdzie kiedyś były pokoje mieszkalne, obecnie jest duża sala konferencyjna, w której właśnie będzie prezentowana wystawa poświęcona majorowi "Hubalowi". Jak wyglądały pomieszczenia, w których mieszkali państwo Dobrzańscy, można obejrzeć na zdjęciach pochodzących z albumu rodzinnego.
Dodać należy, że większość z fotografii prezentowana jest po raz pierwszy. Zdjęcia pochodzą z albumu rodzinnego mjr. Henryka Dobrzańskiego, znajdującego się obecnie w posiadaniu Henryka Sobierajskiego, wnuka "Hubala".

Autor: Mariusz Parol

Źródło: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul/35441,dawny-hrubieszow-tu-mieszkal-hubal-z-rodzina-wystawa-poswiecona-majorowi


 

Budynek obecnie siedziba Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa  

Źródło: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul/35075,hrubieszowskie-centrum-dziedzictwa-w-pierwszej-dziesiatce-laureatow