Zmarł prof. Piotr Węgleński - wybitny uczony

Na Uniwersytecie Warszawskim pełnił funkcje dyrektora Instytutu Genetyki i Biotechnologii, wicedyrektora Instytutu Botaniki i prorektora. Od 1999 do 2005 r. był rektorem tej uczelni. Pracował także w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.
Prof. Piotr Węgleński był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Opublikował szereg prac naukowych, głównie z zakresu genetyki. W jego dorobku są m.in. "Molekularne Podstawy Życia" (1976), "Inżynieria genetyczna" (1981), "Genetyka molekularna" (2012). 
W 2002 r. prof. Piotr Węgleński został odznaczony brazylijskim Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Południa, a w 2005 r. - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Węgleński#Bibliografia

prof. Piotr Węgleński

Fot. wyborcza.pl


Informację o śmierci profesora Piotra Węgleńskiego otrzymałem od prof. Kazimierza Trybalskiego, byłego mieszkańca Góry Grabowiec.

 

 

Grobowiec Rodziny Węgleńskich na cmentarzu w Grabowcu (fot. Tadeusz Halicki)


Tablica na pomniku Węgleńskich

---------------------------------------------------------------

W 2004 roku rektor UW prof. zw. dr hab. Piotr Węgleński przebywał w Grabow­cu gościł w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza. Odwiedził miejscowy cmentarz, doglądał odnowienia rodzinnego grobowca.

Prof. Piotr Węgleński w szkole w Grabowcu z dyrektorem Henrykiem Kulikiem i wicedyrektor Barbarą Fik

Zdjęcie udostępnił prof. Kazimierz Trybalski


Związki dworu w Świdnikach z Grabowcem i Trybalskimi - plik pdf 1,12 MB


Może cię zainteresować: >>
http://www.tpg-grabowiec.pl/news.php?readmore=372