Nawigacja
Wystawa plastyczna twórców lokalnego środowiska artystycznego.

 


Wystawa ma na celu promocję i integrację środowiska artystycznego gminy Grabowiec.
Swoje prace wystawili: Marta Kodeniec, Zofia Greniuk, Małgorzata i Sławomir Podleś oraz ich córka Gosia, Lucjan Mociak, Mariusz Kulik, Tadeusz Nosko, Stanisław Wolanin, Szymon Skiba, Kinga Zawalska, Elżbieta Nowak oraz Katarzyna Sawicka. Obrazy przedstawiają martwą naturę, pejzaże, akty oraz prace tzw. kontrowersyjne m.in. ukrzyżowana kobietę i rysunki w stylu Beksińskiego.
Mamy nadzieję, że wystawa zainteresuje dorosłych jak i młodzież. Zapraszamy od 12 marca do 10 kwietnia tego roku w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury.
Na wystawie jest pokazany „tajemniczy obraz” nieznanego autora, który został odnaleziony w ubiegłym roku w czasie remontu GOK. Przedstawia on kapliczkę z Matka Boską a przed nią pochyłe drzewo, utrzymywany jest w kolorach niebieskich i fioletach. Obraz szuka swojego autora.

Obejrzyj wystawione prace >>

Więcej http://gok.grabowiec.pl/


www.tygodnikzamojskl.pl
21 MARCA 2012 r. TYGODNIK ZAMOJSKI

0 tym, jak 19-latka z Grabowca obraziła uczucia religijne teolożki

Ukrzyżowany anioł

Anioł w postaci ukrzyżowanej nagiej kobiety smaży się w ogniu piekielnym. Obraz autorstwa Gosi Podleś, licealistki z Grabowca, zawisł w centralnym miejscu wystawy w GOK w Grabowcu, wywołując kontrowersje.

Takiego rozgłosu można młodej artystce tylko pozazdrościć. Nazwisko początkującej, a właściwie dopiero szukającej drogi artystycznego wyrazu dziewczyny jest na ustach wielu mieszkańców gminy. Namalowała na płótnie piękną kobietę z anielskimi skrzydłami. Problem w tym, że ukrzyżowaną. W naszej tradycji kulturowej krucyfiks jest „zarezerwowany" dla Chrystusa. Dla katolików jest symbolem jego męczeńskiej śmierci, a także zmartwychwstania.
Moje pasje
Obraz (fot. obok) z „ukrzyżowanym aniołem" to jeden z eksponatów wystawy „Moje Pasje", której inicjatorką jest instruktorka plastyki GOK Katarzyna Sawicka. Wystawa została otwarta 11 marca. Zorganizowano małe przyjęcie, zaproszono gości.
Jednym z nich była Anna Litwin, 34-letnia redaktor prowadząca zamojsko-lubaczowskiej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela" (sekretarka w miejscowym Zespole Szkół). Nie ukrywała swojego oburzenia i zniesmaczenia wizerunkiem nagiej kobiety na krzyżu. Zawiesiła na obrazie karteczkę, na której znalazł się art. 196 kodeksu karnego („kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2").
- Jestem przede wszystkim osobą bardzo wierzącą i serio traktującą sprawy wiary. Sądzę, że każdy świadomy katolik powinien w takiej sytuacji zaprotestować.
Poza tym przeżywamy Wielki Post, właśnie zakończyły się rekolekcje parafialne. Trudno nie dostrzec tu dysonansu - tłumaczy Anna Litwin, która z racji wychowania w głębokiej wierze, podjęcia próby życia konsekrowanego (mając 18 lat, wstąpiła do zakonu, gdzie była tzw. postulantką) i studiów teologicznych jest osobą szczególnie wrażliwą na nadużywanie symboliki krzyża.
Teolożka miała nadzieję, że kierownictwo GOK się zreflektuje i w reakcji na jej uwagę zdejmie obrazoburcze według niej płótno. Tak się jednak nie stało.
Nie wszystkich bowiem obraz szokuje.
- Jeżeli pani Litwin poczuła się urażona, powinna przyjść do mnie i porozmawiać. Uważam, że przywieszanie szpilkami kartki do obrazu jest nieeleganckie.
Wiem, że to nie jest dzieło wysokich lotów, ale my za ten obraz odpowiadamy - tłumaczy Elżbieta Nowak, dyrektorka GOK.
Gosia Podleś, uczennica III klasy Ekonomika w Zamościu (profil grafika komputerowa), na wystawę dostarczyła kilka swoich propozycji. Nie są to jej autorskie prace, jedynie kopie innych twórców. - Interesują mnie mroczne klimaty. Tematy religijne i symbolika są mi szczególnie bliskie. Wyszukuję w
sieci grafiki, które później przelewam na płótno - opowiada. - Również jestem osobą wierzącą.
Na wystawie można oglądać ponad 50 prac 11 artystów (amatorów i wykształconych plastyków). Są tam obrazy olejne, rysunki węglem i ołówkiem, batiki i pastele. Autorzy to: Marta Kodeniec, Zofia Greniuk, Małgorzata i Sławomir Podlesiowie (rodzice Gosi), Lucjan Mociak, Mariusz Kulik, Tadeusz Nosko, Stanisław Wolanin, Szymon Skiba, Kinga Zawalska, Elżbieta Nowak oraz Katarzyna Sawicka. - Chciałam wypromować nasze środowisko artystyczne, pokazać, że mamy w Grabowcu ludzi zdolnych - podkreśla Sawicka. I chyba się udało...
Aneta Urbanowicz 

 

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.