Warto przeczytać

2023-07-05

Certyfikat niezawisłości i inne wynalazki

Stanisław Michalkiewicz  1 lipca 2023

24 czerwca rozpoczyna się Kongres Prawników Polskich, na który wybierają się także niezawiśli sędziowie zrzeszeni w nierządnej organizacji „Iniuria” co się wykłada jako krzywda, lub niesprawiedliwość, która zaś, dla zmylenia naiwniaków przyjęła pretensjonalną nazwę „Iustitia”, czyli sprawiedliwość. Ta cała „Iniuria” odgraża się, że „pokaże” pięć projektów ustaw, rozumiem, że napisanych przez samych niezawisłych sędziów i że będzie to w wymiarze sprawiedliwości naszego bantustanu „przełom” na miarę tego z 4 czerwca 1989 roku. Już ta deklaracja pokazuje, co to za towarzystwo, ta cała „Iniuria”. Sędziami bowiem z Polsce zostają duzi chłopcy i duże dziewczynki, w związku z tym i jedni i drugie powinni wiedzieć nie tylko to, co tam chłopcy mają w spodenkach, a dziewczynki pod spódniczkami, ale również i to, że 4 czerwca 1989 roku nie nastąpił żaden „przełom”, tylko siuchta, jaką PRL-owski wywiad wojskowy urządził z wyselekcjonowanym gronem osób zaufanych, które, z Kukuńkiem (Wałęsą przyp. T.H.) na fasadzie, udawały „stronę społeczną”...


200 lat Rodu Trybalskich w Górze Grabowiec - Aktualizacja

(2023-02-27) Aktualizacja 2023-06-22

Dwa wieki obecności Rodu Trybalskich w Górze Grabowiec, Trybalscy chcą uczcić otwartym  spotkaniem rodzinnym w Grabowcu..

/Treść zaktualizowana 21 czerwca br./

  200 lat temu rodzina Trybalskich zamieszkała w Górze Grabowiec.

9 grudnia 1823 roku  notariusz Jan Ulaniecki z Hrubieszowa sporządził akt kupna-sprzedaży, na podstawie którego Franciszek Trybalski kupił w Górze Grabowiec gospodarstwo. Kupił je od trzech braci Łaszkiewiczów: nieletnich Szymona i Jacentego,  synów nieżyjących już rodziców Tomasza Łaszkiewicza i Antoniny z Łukaszkiewiczów Łaszkiewiczowej oraz od Michała Kaparskiego  syna Antoniny z jej pierwszego  małżeństwa z Makarym Kaparskim. Notariusz Ulaniecki  w sporządzonym akcie kupna-sprzedaży zapisał,  że sprzedający „ćwierć pola na Sołtysach w mieście Grabowcu z ogrodem, chałupą i stodołą …. między miedzami co do ogrodu Jacentego Zawalskiego z jednej strony a Jędrzeja Magnowskiego z drugiej strony …. sławetnemu Franciszkowi Trybalskiemu obywatelowi miasta Grabowca za sumę złotych polskich tysiąc trzysta trzydzieści i trzy, groszy dziesięć – transakcją powyższą sprzedają i oddają”. Przy czym sprzedający „naradziwszy się …. i zważywszy, że transakcja pomiędzy w.w. Antoniną z Łukaszkiewiczów Łaszkiewiczową z jednej a sławetnym Franciszkiem Trybalskim z drugiej strony dnia dwudziestego lipca roku teraźniejszego nastąpiona /Antonina wtedy jeszcze żyła/, choć prywatnie zawarta, żadnej małoletnim nie czyni szkody – sprzedane tą transakcją grunta – mają rzetelną i sprawiedliwą cenę …./postanowili/ pozostać przy tej transakcji ….”.


Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i w Polsce Wschodniej

2023-06-21

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa Polaków zamieszkałych  Wołyń, a także Polesie, Podole, Pokucie, Ziemię Lwowską, Bieszczady, Podkarpacie i wschodnią Lubelszczyznę

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W niedzielę 11 lipca 1943 roku ponad sto polskich wsi, tysiące polskich rodzinoraz wiele kościołów obrządku rzymskiego w trakcie nabożeństw zostało zaatakowanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów. Tylko w tym dniu zamordowano, częstokroć w okrutny sposób, około 10 tysięcy Polaków: kobiet mężczyzn i dzieci. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten był kulminacją ludobójstwa dokonanego w latach 1943-1947 na ok. 150 tysiącach obywateli II Rzeczypospolitej, głównie mieszkańcach wsi.

Program obchodów w Chełmie  8 - 11 lipca 2023 r. na plakacie...

Relacja z uroczystości 11 lipca 2023 r. >>


KONCERT I BIESIADA W SKOMOROCHACH DUŻYCH pt. "MIŁOŚĆ I NIEPODLEGŁA"

2023-06-02

Natalia Kędra

KONCERT I BIESIADA W SKOMOROCHACH DUŻYCH pt. "MIŁOŚĆ I NIEPODLEGŁA"

Zapraszamy do wspólnego spędzenia popołudnia w niedzielę 11 czerwca od godz. 16:00. 

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie muzyczne w parku przed zabytkowym dworem w Skomorochach Dużych.
Tym razem na scenę zaprosiliśmy chór męski Arion ze Świdnika, wraz z którym zaśpiewają muzyczne przyjaciółki.

Program koncertu opracowany przez dyrygenta Rafała Paultkiewicza pt. „Miłość i Niepodległa” to wpisujące się w dworskie otworzenie słowno-muzyczne przypomnienie historii naszej Ojczyzny poprzez pieśni patriotyczne i partyzanckie. Wykonania chóralne będą przeplatane aranżacjami instrumentalnymi: na skrzypcach - Paulina Węglewska Leila Violin, wiolonczela - Kacper Prokop. Koncert poprowadzą właściciele dworu...


Publikacja - Wielki protest małej wsi

2023-05-24

Wielki protest małej wsi

Zainteresowanym udostępniam publikację na 300. stronach w pliku pdf do pobrania.

Jest to zbiór artykułów prasowych, internetowych  i informacji telewizyjnych na temat protestu mieszkańców  Żurawlowa i okolicznych wsi w gminie Grabowiec, przeciwko  koncernowi Chevron o ochronę wód i środowiska naturalnego.

Publikacja zawiera także bogatą dokumentację fotograficzną w części autorstwa Andrzeja Bąka (artysty fotografika).

Był to trwający czterysta dni  (03.06.2013 r. do 07.07.2014) najdłuższy na świecie lokalny protest przeciwko odwiertom  w poszukiwaniu gazu łupkowego...


VII ZAWODY W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI KONNYMI W GRABOWCU

2023-05-19

VII ZAWODY W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI KONNYMI W GRABOWCU - 21 maja 2022 r.

Organizują i zapraszają: Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowiec Górze i  Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu. Szczegóły na plakacie ...

Zdjęcia z zawodów >>


Wystawa haftu krzyżykowego w GOK w Grabowcu

2023-05-09

Wystawa haftu krzyżykowego

Autorkami prac są: Edyta Sawulak, Zofia Byra, Mieczysława Cholewa. 

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu.

Prezentuję prace w/w autorek rękodzieła...


Międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja

2023-05-04

Dzień Strażaka, to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja

Z okazji święta składamy Wszystkim Strażakom wyrazy wdzięczności i podziękowania za ich trud w ratowaniu mienia, zdrowia i życia -  bywa, że z narażaniem własnego.

Strażacy są zawsze tam, gdzie ich potrzeba. I to nie tylko wtedy, kiedy trzeba gasić pożary. Są zawsze, kiedy na naszych drogach zdarzają się wypadki; są zawsze, kiedy pojawiają się powodzie; są zawsze, kiedy nawiedzają nas inne kataklizmy. Zawsze możemy liczyć na ich profesjonalną i bezinteresowną pomoc...


Warto przeczytać

2023-05-03

Bieleń: Wojenne pranie mózgów

Fenomenem naszych czasów jest metodyczne (świadome, celowe  i zorganizowane) modyfikowanie przy użyciu różnych form perswazji i presji psychologicznej dotychczasowych przekonań ludzi na rzecz nowych sposobów myślenia, odpowiadających zapotrzebowaniu władzy politycznej.

Warto zauważyć, że instytucje takiej władzy występują w wielu strukturach społecznych (państwo, partie polityczne, kościoły i in.), wykraczając także poza granice państw. Ich celem jest radykalne przekształcenie umysłów, zmieniające ich właścicieli w marionetki, rodzaj ludzkich robotów, w więźniów jedynie słusznej sprawy, a nawet ubezwłasnowolnionych niewolników...


Warto przeczytać

2023-04-22

W rocznicę powstania w getcie warszawskim

Łukasz Marcin Jastrzębski

Aktualnie 80. rocznica powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia – 16 maja 1943 r.) Miałem okazję poznać jednego z bohaterów tamtych wydarzeń.
Człowiek zapomniany, pułkownik Wojska Polskiego, bohater ratujący Żydów w okresie niemieckiego bestialstwa, działacz Grunwaldu i Samoobrony Andrzeja Leppera. Spotkaliśmy się w Bielsku-Białej, pułkownik namawiał nas byśmy wstąpili do Samoobrony.
Tadeusz Bednarczyk pseudonim „Bednarz”, „Tadeusz” (1913-2002). W 1936 r. ukończył Szkołę Główną Handlową i został powołany do wojska. Skierowano go do dywizyjnej szkoły podchorążych piechoty przy 13. pułku piechoty w Pułtusku. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej. Pracował w getcie warszawskim do wybuchu powstania jako przedstawiciel Urzędu Skarbowego, pełniąc jednocześnie funkcję koordynatora Korpusu Bezpieczeństwa oraz AK do pomocy dla powstających konspiracyjnych wojskowych oddziałów żydowskich. Za jego pośrednictwem Korpus Bezpieczeństwa przekazywał broń dla Żydowskiego Związku Wojskowego...


Zmarł ks. kan. Stanisław Budzyński, były proboszcz parafii Grabowiec

2023-04-19

 Zmarł ks. kan. Stanisław Michał Budzyński (lat 73) 

Były proboszcz parafii Grabowiec (12.05.1995 – 22.06.2009).

 Ks. Stanisław Budzyński zmarł po ciężkiej chorobie w środę, 19 kwietnia 2023 roku, w Szpitalu Wojewódzkim Jana Pawła II w Zamościu. Miał 73 lata.

Msza św. żałobna pod przewodnictwem Biskupa diecezjalnego Mariana Rojka zostanie odprawiona w piątek, 21 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 w parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa pomocniczego Mariusza Leszczyńskiego zostanie odprawiona w sobotę, 22 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00  w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

Po Mszy św. ciało zmarłego ks. Stanisława Michała zostanie złożone w grobie na cmentarzu parafialnym w Górecku Kościelnym.