POWSZECHNY DOSTĘP DO SZYBKIEGO INTERNETU

2020-05-29

W ramach realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” (SSPW),  28 maja br. rozpoczęto w Grabowcu układanie rur do wprowadzenia światłowodu od Węzła SSPW przy ul. Koziej na początek do miejscowej szkoły. 

Główna magistrala zapewniająca gwarantowaną przepustowość co najmniej 30 Mb/s do użytkownika końcowego została zbudowana w kwietniu 2015 roku i przez okres pięciu lat czekała na tzw. operatora ostatniej mili..

(Dodałem zdjęcia z 3.06.2020).


WARTO PRZECZYTAĆ

2020-05-16

Demokracja bezobjawowa

 

Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku

 

Wszystko już było, tylko nie wszyscy o tym pamiętają. W nieistniejącym już Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, do zwalczania przeciwników politycznych – żeby tak nie wszystkich trzymać w więzieniach i łagrach -wymyślono nową jednostkę chorobową – „schizofrenię bezobjawową”...


DZIEŃ STRAŻAKA

2020-05-04

Dzień Strażaka, to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja.

Z okazji tego święta składamy Wszystkim Strażakom wyrazy wdzięczności i podziękowania za ich trud w ratowaniu mienia, zdrowia i życia -  bywa, że z narażaniem własnego.

Strażacy są zawsze tam, gdzie ich potrzeba. I to nie tylko wtedy, kiedy trzeba gasić pożary. Są zawsze, kiedy na naszych drogach zdarzają się wypadki; są zawsze, kiedy pojawiają się powodzie; są zawsze, kiedy nawiedzają nas inne kataklizmy. Zawsze możemy liczyć na ich profesinalną pomoc...


POWIATOWE DOŻYNKI W GRABOWCU W ROKU 2007.

2020-05-02

Przypominam archiwalną relację filmową z dożynek powiatowych zorganizowanych w Grabowcu 2 września 2007 roku.

Wówczas były to dziewiąte dożynki powiatu zamojskiego, które w roku 2007 zorganizowano na błoniach w Grabowcu. Starostami dożynek byli: Jolanta Żołnierczuk z Ornatowic i Kazimierz Kodeniec z Grabowca. 
Starostą Powiatu Zamojskiego był Henryk Matej a wójtem Gminy Grabowiec Zdzisław Koszel. Film ten dotychczas nie był publikowany w Internecie. Zapraszam...


DOŻYNKI GMINNE 2008. RELACJA FILMOWA

2020-04-30

Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z uroczystości dożynkowych w Grabowcu w roku 2008.

Pomimo, że dożynki organizowane są w naszej gminie każdego roku -  myślę, że z zainteresowaniem obejrzycie Państwo te z przed ponad jedenastu lat.  Zobaczymy wiele znajomych osób.  Być może znajdziemy tam także siebie. O niektórych ludziach powspominamy, bo niema już ich wśród żywych. Zapraszam...


WIOSENNE KWIATY 23-04-2020

2020-04-27

Zapraszam do obejrzenia albumu zdjęć wiosennych kwiatów, które zakwitły na działce.

W okresie powszechnej wiosennej suszy i globalnej propagandy o zarazie, niech te wiosenne kwiaty poprawią nastrój i samopoczucie na  codzień wszystkim Czytelnikom naszego Portalu...


WARTO PRZECZYTAĆ

2020-04-22

Myśl Polska Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku

Koronawirus odrodzi liberalizm czy zdegraduje?

Koronawirus COVID-19, wywołując pandemię, obnażył dogłębnie oblicze współczesnego świata w podstawowych sferach ludzkiej egzystencji. Ujawnił nade wszystko destrukcyjny charakter opartych na liberalizmie globalnych procesów politycznych i ekonomiczno-gospodarczych – nie tylko na poziomie społecznym, ale również w przestrzeni indywidualnej przeciętnego człowieka...


KARAWAKA W CZECHÓWCE

2020-04-12

W Czechówce (Gmina Grabowiec) zachował się (odnowiony) krzyż z Caravaca nazywany w Polsce karawaka. Krzyż choleryczny, krzyż morowy – krzyż pochodzący XVI-XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii. W czasie trwania zaraz rozprzestrzenił się na wschód, bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku.

Należy mieć na uwadze, że karawaka nie może być traktowana jako synonim pojęcia krzyż morowy, które ma szersze znaczenie i dotyczy wszystkich krzyży, niezależnie od formy, które były fundowane w związku z zarazą.

Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza od dolnej. Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości...


Kronika Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie 1999-2019".

2020-04-12

Zapraszam do zapznania się z "Kroniką Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie 1999-2019". Kronikę publikuję (udostępniam do pobrania w pliku pdf) w Portalu internetowym www.pamiec-nadzieja.org.pl, dla Czytelników zainteresowanych genezą budowy Pomnika Wołyńskiego w Chełmie oraz gehenną Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947.

Opracowanie to poświęcam pamięci mojego Kolegi Stanisława Senkowskiego i dedykuję wszystkim zaangażowanym w budowę w Chełmie Pomnika Wołyńskiego.

Więcej w Słowie wstępnym do wspomnianej publikacji...


STRACH PRZED ZARAZĄ W GRABOWCU

2020-04-05

Strach przed zarazą spowodował prawie całkowity paraliż życia - także w Grabowcu. Do odwołania zostały zamknięte dla interesantów wszystkie instytucje: Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Ośrodek Zdrowia, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Gminna i Gminny Ośrodek Kultury. Zawieszono pracę szkoły i przedszkola. Oblepione ogłoszeniami drzwi wejściowe są zamknięte a interesantów uprasza się aby w pilnych sprawach  kontaktowali się z urzędnikami  telefonicznie bądź przez Internet (w skóconym dniu pracy). Nie ma w poniedziałki tradycyjnego jarmarku obecnie nazywanego bazarem. Nie czynne są ksiegarnia i pizzernia. W kościele i na pogrzebach znikoma ilość ludzi odstraszona nałożonymi przez rząd restrykcjami.

Pracują tylko apteki i sklepy z art. spożywczymi i przemysłowymi. Na drzwiach pojawiły się informacje aby wchodzić pojedynczo.

 Dla zobrazowania opisanej sytuacji publikuję kilka zdjęć z 5 kwietnia 2020 r....


WARTO WIEDZIEĆ

2020-03-31

Czym tak naprawdę jest koronawirus?

Odpowiada immunolog prof. Janusz Marcinkiewicz

W najnowszym numerze miesięcznika Wpis, który właśnie się ukazał, Leszek Sosnowski przeprowadza bardzo ciekawą rozmowę ze światowej sławy immunologiem prof. Januszem Marcinkiewiczem, która wprowadza nas w świat wirusów, tłumaczy agresywność koronawirusa, obala mity z nim związane i zdradza, czego się spodziewać w kolejnych tygodniach.

Prof. Janusz Marcinkiewicz jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich naukowców, który wykładał w różnych wielkich ośrodkach badawczych w Europie i USA. Specjalizuje się w immunologii i mikrobiologii, kierownik Katedry Immunologii i prodziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Krakowie. Autor ponad 200 artykułów naukowych. Jego prace na temat odporności były cytowane w światowej prasie naukowej 2700 razy!

Oto obszerne fragmenty rozmowy:...