Ludzie związani z Grabowcem i ich pasje. Wystawa pod tytułem "Pastelowy Świat Katarzyny Sawickiej”

11-06-2013

W minioną niedzielę, 9 czerwca b. r. o godz. 13.00 rozpoczęło się w naszym Gminnym Ośrodku Kultury kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie związani z Grabowcem i ich pasje”. Wystawa pod tytułem "Pastelowy Świat Katarzyny Sawickiej” jak pisze autorka wystawy "...dała mi możliwość zaprezentowania moich umiejętności i spotkania z wrażliwymi ludźmi". Największą część ekspozycji stanowią pastele, które są ulubioną techniką autorki...


Komunikat rolników walczących z agresją koncernu Chevron.

Wtorek 11/06/2013 - 9 doba całodobowego protestu Żurawlów - Szczelatyn - Rogów - Siedlisko 

Komunikat rolników walczących z agresją koncernu Chevron.

Od 03 czerwca 2013r protestujemy przeciw planom poszukiwania i w konsekwencji wydobyciu gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego na naszym terenie.

Nasz protest trwa ponad osiem dni przy całkowitej bierności urzędników samorządowych wszystkich szczebli...


Komunikat prasowy komitetów i stowarzyszeń walczących z gazem łupkowym, ropą łupkową, oraz gazem węglowym.

9-06-2013

Niedziela 09/06/2013 - Komunikat prasowy komitetów i stowarzyszeń walczących z gazem łupkowym, ropą łupkową, oraz gazem węglowym.


OPÓR BEZ GRANIC PRZECIWKO BRUTALNYM DZIAŁANIOM KOPORACJI CHEVRON W POLSCE >> plik pdf


Mieszkańcy Żurawlowa w gminie Grabowiec blokują teren na którym firma Chevron chce poszukiwać gaz

7-06-2013

Mieszkańcy Żurawlowa w gminie Grabowiec od 3 czerwca 2013 r blokują teren na którym firma Chevron chce poszukiwać gaz łupkowy. Blokują maszynami wjazd na działkę i nie pozwalają jej ogrodzić. Żądają żeby koncern wycofał się z Żurawlowa. 
Protestujący rolnicy zapowiadają że nie ustąpią. Blokada trwa dzień i noc. We wtorek pikietowali także przed urzędem gminy w Grabowcu. O pomoc będą prosić parlamentarzystów z Lubelszczyzny... 

Więcej >>

Kamera - widok online >>

Protest mieszkańców Żurawlowa w gminie Grabowiec w obronie przed degradacją środowiska naturalnego a głównie wody, która jest źródłem życia.
Na zdjęciach pokazuję piękno tej Ziemi i na niej ludzkie siedliska jako dowód, że to nie jest preria.
8 czerwca 2013 r. - Fot. Tadeusz Halicki. Zapraszam >>


POGRZEB BOLESŁAWA CZATY - 15-05-2013 r.

16-05-2013

Wczoraj odbył się pogrzeb Bolesława Czaty jednego z pierwszych  członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Grabowca.

Zmarły Bolesław Czata był autorem "Relacji z okresu II wojny Światowej 1939-1945" zamieszczonej w ksiące "Studia z dziejów Grabowca" wydanej staraniem  Towarzystwa Przyjaciół Grabowca.

W słowie wstępnym do w/w publikacji Kazimierz Spaleniec napisał: "..Szczególną uwagę należy zwrócić na Relacje z okresu II wojny światowej. Stanowią one świadectwo odtworzone przez uczestnika zdarzeń, człowieka w zaawansowanym wieku, który będąc w obozie koncentracyjnym, razem z innymi więźniami składa przyrzeczenie, że jeżeli przeżyje gehennę, to opisze ją dla potomnych. Bolesław Czata przyrzeczenia dotrzymał..."


FOTOREPORTAŻ Z JUBILEUSZU 50-LECIA OSP GRABOWIEC-GÓRA

13-05-2013

W  niedzielę 5 maja 2013 roku zarząd OSP Grabowca-Góry zorganizował uroczysty jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze. Strażacy, pod dowództwem Bogusława Greniuka - komendanta gminnego OSP,  przemaszerowali w szyku zwartym pod ołtarz polowy przy miejscowym kościele parafialnym. Strażakom towarzyszyła orkiestra dęta pod batutą Krzysztofa Świcy i  poczty sztandarowe: Oddziału Gminnego Związku OSP RP, OSP Grabowiec Góra i zaproszonych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Rejonowe w Grabowcu i Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Gminne w Grabowcu... 


50-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze

25.04.2013

W dniu 5 maja 2013 roku odbędzie się uroczystość 50-lecia OSP Grabowiec-Góra

Na uroczystość zapraszają:

Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożrnych w Grabowcu
Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu-Górze
Wójt Gminy Grabowiec...

Fotoreportaż z uroczystości >>


Droga Grabowiec - Ornatowice 21 marca 2013 r.

3-04-2013 r.

Kilka zdjęć zaśnieżonej drogi na odcinku Grabowiec - Ornatowice w dniu 21 marca 2013 r.

Zapraszam do obejrzenia >> 


HISTORIA KINA W GRABOWCU

11-03-2013

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zbieramy materiały do publikacji na temat kina w Grabowcu, pierwszej po wojnie placówki kulturalnej.
Pan Witold Różański już udostępnił nam swoje wspomnienia, jako mieszkaniec Grabowca i ówczesny pracownik kina.

Zwracamy się z apelem o udostępnienie nam wszelkich materiałów dotyczących kina w Grabowcu (zdjęcia, dokumenty, lub własne spisane wspomnienia). Wypożyczone materiały po skopiowaniu zwrócimy od ręki.

Kontakt GOK Grabowiec lub pocztą elektroniczną na skrzynkę TPG.
Zapraszam do przeczytania wspomnień Pana Witolda Różańskiego >>

 70 ROCZNICA WYSIEDLENIA GRABOWCA I OKOLIC

15-02-2013

Historia ostatniej wojny pozostawiła liczne, często do dzisiaj nie zabliźnione rany.
Nie chcemy i nie mamy prawa zapominać o czasach i ludziach, którzy za tę ziemię oddali swoje zdrowie, mienie, a tak wielu - własne życie. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach zgotowanych nam przez bandyckiego i barbarzyńskiego okupanta niemieckiego jest nadal  żywa w naszym społeczeństwie.
 Niniejszą publikacją chcemy przypomnieć Czytelnikowi tragiczne wydarzenia z roku 1943, pamiętając o tym jaką cenę płacili Polacy za prawo do godności i swojego miejsca na polskiej Ziemi...
 


POWSTANIE STYCZNIOWE W HISTORII GRABOWCA

22-01-2013

W dniu dzisiejszym mija 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku.

Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez Imperium Rosyjskie i jego wojsko. W tym czasie uformowały się dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych...