25 Marzec 2023 05:50

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2023-03-01

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

Po rozwiązaniu przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” Armii Krajowej 19 stycznia 1945 r. jej rolę miała przejąć organizacja „NIE”. Gdy w marcu tego roku Okulicki został aresztowany przez NKWD, „NIE” uznano za strukturę zdekonspirowaną i rozkazem p.o. Naczelnego Wodza gen. Władysława Andersa zlikwidowano 7 maja 1945 r. Jeszcze tego samego dnia Anders powołał Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj z płk. Janem Rzepeckim na czele. Przejął on struktury „NIE” oraz zlikwidowanej AK. Kiedy w czerwcu 1945 r. powstał w Moskwie uznany przez mocarstwa zachodnie Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, na wniosek płk. Rzepeckiego doszło do likwidacji DSZ...

200 lat Rodu Trybalskich w Górze Grabowiec

2023-02-27

Dwa wieki obecności Rodu Trybalskich w Górze Grabowiec, Trybalscy chcą uczcić otwartym  spotkaniem rodzinnym w Grabowcu..

  200 lat temu rodzina Trybalskich zamieszkała w Górze Grabowiec.

9 grudnia 1823 roku  notariusz Jan Ulaniecki z Hrubieszowa sporządził akt kupna-sprzedaży, na podstawie którego Franciszek Trybalski kupił w Górze Grabowiec gospodarstwo. Kupił je od trzech braci Łaszkiewiczów: nieletnich Szymona i Jacentego,  synów nieżyjących już rodziców Tomasza Łaszkiewicza i Antoniny z Łukaszkiewiczów Łaszkiewiczowej oraz od Michała Kaparskiego  syna Antoniny z jej pierwszego  małżeństwa z Makarym Kaparskim. Notariusz Ulaniecki  w sporządzonym akcie kupna-sprzedaży zapisał,  że sprzedający „ćwierć pola na Sołtysach w mieście Grabowcu z ogrodem, chałupą i stodołą …. między miedzami co do ogrodu Jacentego Zawalskiego z jednej strony a Jędrzeja Magnowskiego z drugiej strony …. sławetnemu Franciszkowi Trybalskiemu obywatelowi miasta Grabowca za sumę złotych polskich tysiąc trzysta trzydzieści i trzy, groszy dziesięć – transakcją powyższą sprzedają i oddają”. Przy czym sprzedający „naradziwszy się …. i zważywszy, że transakcja pomiędzy w.w. Antoniną z Łukaszkiewiczów Łaszkiewiczową z jednej a sławetnym Franciszkiem Trybalskim z drugiej strony dnia dwudziestego lipca roku teraźniejszego nastąpiona /Antonina wtedy jeszcze żyła/, choć prywatnie zawarta, żadnej małoletnim nie czyni szkody – sprzedane tą transakcją grunta – mają rzetelną i sprawiedliwą cenę …./postanowili/ pozostać przy tej transakcji ….”.

Myśliwski Zespół Wokalny "Basior"

2023-02-24

Myśliwski Zespół Wokalny "Basior"

Zespół śpiewał w kościele parafialnym w Uchaniach 15 stycznia 2023 r.

Dzięki uprzejmości p. Edwarda Kanikuły - kierownika zespołu - prezentujemy film z tego koncertu...

80. rocznica wysiedlenia Grabowca i okolicznych wsi przez niemieckiego okupanta

2023-02-21

W 80. rocznicę wysiedlenia Grabowca i okolicznych wsi przez niemieckiego okupanta i martyrologii Dzieci Zamojszczyzny z terenu gminy Grabowiec w latach 1942-1943

Związki kombatanckie, wójt gminy, proboszcz parafii grabowieckiej, dyrekcja zespołu szkół, gminny ośrodek kultury w dniach 24-26.02. br. - przypomną tragiczne wydarzenia z okresu okupacji niemieckiej.

(...)Od 21 stycznia 1943 r. rozpoczęło się wysiedlanie Polaków z gminy Grabowiec. 23 stycznia 1943 r. wysiedlono wsie: Szystowice i Skibice, w następnych dniach inne. Samą osadę Grabowiec i Górę Grabowiec wysiedlono 20 lutego 1943 r. Łącznie w gminie wysiedlono 6129 osób (2351 mężczyzn, 2579 kobiet i 1199 dzieci). Akcję przeprowadzało Gestapo, SS, żandarmeria i Ukraińcy w służbie niemieckiej. Wysiedlenie miało bardzo brutalny przebieg. Zamordowano 52 osoby (30 mężczyzn, 13 kobiet i 9 dzieci). Na opuszczonych przez Polaków gospodarstwach osadzono 3500 Ukraińców, przerzuconych z powiatu zamojskiego. Straty materialne poniesione przez Polaków w gminie wyniosły około 8 milionów złotych według szacunku przedwojennego. W osadzie pozostawiono jedynie 26 rodzin rzemieślniczych. W tych tragicznych dniach lutego 1943 r. szczególną gehennę przeżywały dzieci. Odebrane rodzicom przez niemieckich i ukraińskich bandytów i załadowane do bydlęcych wagonów zostały skazane na pewną śmierć z zimna i głodu. Tylko dzięki ofiarności i bohaterstwu dobrych ludzi część z nich ocalała.... (Z książki Wacława Jaroszyńskiego - SIEDEM WIEKÓW GRABOWCA - ROZDZIAŁ VIII)  

Niżej program  (wg projektu GOK w Grabowcu)

Relacja z uroczystości >>

Wystawa zdjęć „Pejzaże w obiektywie Andrzeja Bąka”

2023-02-10

Wystawa zdjęć „Pejzaże w obiektywie Andrzeja Bąka”

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu zaprasza do obejrzenia wystawy„Pejzaże w obiektywie Andrzeja Bąka”, która dostępna jest w godzinach pracy GOK, od 2 lutego 2023 roku...

160. rocznica Powstania Styczniowego

2023-01-22

160. rocznica Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe w historii Grabowca i okolic

Debaty, konferencje, koncerty, materiały edukacyjne to jedynie część inicjatyw związanych z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia upamiętniające największy w XIX w. polski zryw narodowy są oddaniem hołdu poległym za ich patriotyzm, bohaterstwo i niezłomność.
Co roku tysiące Polaków uczestniczą w obchodach oddających cześć bohaterskim przodkom uczestniczącym w powstaniu, które wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i było największym powstaniem przeciwko zaborcy rosyjskiemu.
W Powstaniu Styczniowym uczestniczyło ponad 200 tys. osób, które wzięły udział w ponad 1,2 tys. bitwach i potyczkach. Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej...

Warto przeczytać

2023-01-19

https://myslpolska.info/2023/01/17/radzikowski-zapomniana-rocznica/

Zapomniana rocznica

78 lat temu – 17 stycznia 1945 roku oddziały Armii Czerwonej oraz 1 Armii Wojska Polskiego wkroczyły do Warszawy, wyzwalając stolicę Polski.
Niemcy nie oddali Warszawy bez walki – w wyniku walk prowadzonych w ramach operacji warszawskiej – zginęło 3116 żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Choć wyzwolenie Warszawy było jedynie etapem na drodze do pokonania Niemiec – miało dla Polski i Polaków znaczenie symboliczne. Oznaczało kres okupacji stolicy oraz stanowiło impuls do odbudowy kraju z pożogi wojennej, której Warszawa była najbardziej tragicznym symbolem...

Warto przeczytać

2023-01-09

Jarosław Świderek 

Myśl Polska, nr 1-2 (1-8.01.2023)

Ludobójstwo OUN-UPA na Lubelszczyźnie

 Praktycznie nikt z komentujących upadek ukraińskiej rakiety na Przewodów, leżący w gm. Dołhobyczów, w powiecie hrubieszowskim, nie zwrócił uwagi, że na tych terenach w latach 1944-47 miały miejsce zbrodnie ludobójstwa dokonane na Polakach przez ukraińskich szowinistów spod znaku Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Wieś leży na granicy powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego, dookoła niej wiosną 1944 r. sotnie UPA dokonywały eksterminacji polskich wsi, osad i przysiółków. W linii prostej w odległości 3 km. na zachód od Przewodowa położony jest Wasylów Wielki (obecnie gmina Ulhówek, powiat Tomaszów Lubelski), gdzie w marcu 1944 r. Ukraińcy wymordowali bestialsko ok. 90 osób. Polacy mordowani byli wtedy także w sąsiednich wsiach – Rzeplinie, Korczminie, Szczepiatynie, Dyniskach, Machnówku, Łachowcach czy Tarnoszynie, gdzie 17 marca 1944 r. banderowcy, którymi dowodził Myrosław Onyszkiewycz ps. „Orest” (późniejszy dowódca OUN-UPA na terenie tzw. „Zakierzonia” tj. ziem znajdujących się po 1945 r. w granicach Polski, a które banderowcy uważali za „etnicznie ukraińskie”) wymordowali 75 osób, w tym kilkanaścioro małych dzieci...

Jak to w PRL bywało...

2023-01-01

Jak to w PRL-u bywało..

Na stronach TPG zamierzamy rozpocząć publikację wspomnień - opowiadań z cyklu "Jak to w PRL-u bywało".  Mówi się: "Obyś żył w ciekawych czasach" - czy życie w PRL było ciekawe? Często opisywane przez historyków, socjologów czy filozofów, jest ukazywane różnie, ponieważ każdy miał swój punkt widzenia, rozbieżne opinie i doświadczenia.  Połowa naszych rodaków zna okres PRL tylko z opowiadań lub książek.

Nas interesuje lokalna społeczność - czyli jak się żyło i pracowało w naszej Gminie i samym Grabowcu. Mogą to być wspomnienia z perspektywy wielu lat albo ciekawe epizody z życia w okresie 1945-1990. Nie ograniczamy zakresu tematyki wspomnień ani objętości... 

Książki Krzysztofa Kołtuna

2022-11-30

Pod koniec czerwca 2022 r. ukazała się książka Krzysztofa Kołtuna, pt. „Pod wieżami Włodzimierza Ukraińcy 1943 – 1944.”

Jest to kolejna, dwutomowa pozycja, w bogatym dorobku autora, upamiętniająca martyrologię narodu polskiego na Wołyniu.

„Zatem zbudujemy męczennikom Polakom spod Włodzimierza i okolic pomnik w literaturze” zapowiada pisarz w słowie odautorskim swojego, jak zwykle, monumentalnego dzieła. Forma gramatyczna zastosowanego czasownika zaświadcza o zbiorowym tworzeniu książki, a zbiorowość tę tworzą: Autor oraz dziesiątki, a nawet setki ludzi, którzy powierzają mu swoje traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Na tej płaszczyźnie tworzy się jedyna w swoim rodzaju relacja oparta na obopólnym zaufaniu. Obydwie strony nie mają bowiem wątpliwości co do słuszności i potrzeby przedstawienia współczesnym czytelnikom, bolesnych przez swoją brutalność ale prawdziwych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943 – 1944...

Uroczystość w Skierbieszowie z okazji 80 rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

2022-11-22

27 listopada br. Uroczystość w Skierbieszowie z okazji 80 rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny 

Przyjadą Duda i Köhler. Wcześniej, bo już w najbliższą niedzielę (27 listopada), do Skierbieszowa – na zaproszenie starosty zamojskiego – mają przyjechać prezydent RP Andrzej Duda i były prezydent RFN Horst Köhler, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. To właśnie w Skierbieszowie urodził się Horst Köhler. Jego rodzice trafili tu z Besarabii i zajęli gospodarkę Józefa Węcławika (Köhler odwiedził Skierbieszów w 2011 r., ale już jako były prezydent RFN, bo rok wcześniej ustąpił z urzędu). Jak się nam udało dowiedzieć, do Skierbieszowa ma przyjechać „silna reprezentacja” z Niemiec...

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.02 trulib.blogspot.com