Nawigacja
Wydarzenia dot. gazu łupkowego na terenie Gminy Grabowiec - str. 1

 

 Strona: 1 [2] [3] [4] [5]

Kamera online w miejscu protestu w Żurawlowie >>


Konkretna i rzeczowa wypowiedź sołtysa wsi Żurawlów

12-06-2013

Już drugi tydzień (od 3 czerwca br.) trwa protest rolników z Żurawlowa i okolicznych wsi w Gminie Grabowiec. Ludzie protestują przeciw planom poszukiwania i w konsekwencji wydobyciu gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego na naszym terenie.

Konkretna i rzeczowa wypowiedź pana Emila Jabłońskiego - sołtysa wsi Żurawlów wyjaśnia sens i cel protestów.

 

Wypowiedź z dnia 5 czerwca 2013 r. dla niezależnej telewizji ALTERNEWS >>

Położenie wsi Żurawlów na maps.google.com >>


11-06-2013

Druga runda walki Żurawlowa z Chevronem >>


9-06-2013

Komunikat prasowy komitetów i stowarzyszeń walczących z gazem łupkowym, ropą łupkową, oraz gazem węglowym.

Niedziela 09/06/2013 - Komunikat prasowy komitetów i stowarzyszeń walczących z gazem łupkowym, ropą łupkową, oraz gazem węglowym.
OPÓR BEZ GRANIC PRZECIWKO BRUTALNYM DZIAŁANIOM KOPORACJI CHEVRON W POLSCE 
Protest mieszkańców Żurawlowa w gminie Grabowiec w obronie przed degradacją środowiska naturalnego a głównie wody, która jest źródłem życia.

Na zdjęciach pokazuję piękno tej Ziemi i na niej ludzkie siedliska jako dowód, że to nie jest preria.
8 czerwca 2013 r. - Fot. Tadeusz Halicki. Zapraszam >>


Dziennik Wschodni 6-06-2013

Żurawlów. Chevron czeka, mieszkańcy nie odpuszczają

Dodano: 6 czerwca 2013, 12:00 Autor: (jsz)

Kuchnia polowa, wojskowy namiot i filmy o gazie łupkowym. Tak mieszkańcy Żurawlowa protestują przeciwko inwestycji firmy Chevron. Blokada trwa od poniedziałku.
– Jesteśmy coraz lepiej zorganizowani – zapewnia Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa w gm. Grabowiec. – Mamy duży namiot, w którym wyświetlaliśmy już filmy o zagrożeniach, jakie wiążą się z wydobyciem gazu łupkowego. W kuchni polowej kucharz gotuje zupę, parzy kawę i herbatę. Ustawiliśmy też stoły. Będziemy protestować do skutku. 
Mieszkańcy wsi blokują wjazd na pole, na którym koncern Chvron chce szukać gazu łupkowego. Akcja zaczęła się w poniedziałek. Wynajęta przez Chevron firma próbowała ogrodzić działkę. Jej pracownicy utknęli na polu, bo mieszkańcy zablokowali wyjazd traktorami. Na blokadzie cały czas dyżuruje od 30 do 40 osób. Na działce wydzierżawionej przez Chevron pozostają pracownicy koncernu, ekipa, która ma stawiać ogrodzenie i kilku ochroniarzy. Obie strony dokumentują poczynania swoich przeciwników. 
– Planujemy jeszcze ustawienie kamery internetowej – dodaje Jabłoński. – Według informacji, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Środowiska, Chevron może prowadzić tylko badania sejsmiczne. Nie mają prawa wiercić, ani stawiać płotu, bo to integralna część inwestycji. 
Na miejscu cały czas jest patrol policji. Wczoraj, w namiocie protestujących rozpoczęły się przesłuchania uczestników akcji. 
Chevron wydzierżawił pole od prywatnych właścicieli. Według władz gminy, może legalnie postawić płot. 
– Koncesja, na podstawie której działamy w Żurawlowie jest ważna do 6 grudnia 2013 r. – dodaje Grażyna Bukowska, rzecznik Chevron Polska. – Firma ma wszystkie pozwolenia, które są konieczne do tego, aby ogrodzić wydzierżawiony przez nas teren. Działamy zgodnie z prawem i przepisami.
Protestujący nie zamierzają negocjować z firmą, jeśli ta nie opuści pola. Również Chevron nie pali się do negocjacji. 
– Jeśli chodzi o rozmowy – z uczestnikami protestu w Żurawlowie spotykaliśmy się już wielokrotnie – kwituje Bukowska. 
Sytuacja jest patowa. Policja tłumaczy, że nie może nic zrobić, bo protest trwa na drodze gminnej. Z kolei władze gminy nie zamierzają likwidować blokady.

Źródło:http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130606/ZAMOSC/130609689

 


 

 

5-06-2013

Wiadomość w TVP Lublin

Blokują wjazd na działkę i nie pozwalają jej ogrodzić. Mieszkańcy nie chcą poszukiwań gazu

Mieszkańcy Żurawlowa w gminie Grabowiec blokują teren na którym firma Chevron chce poszukiwać gaz łupkowy. Blokują maszynami wjazd na działkę i nie pozwalają jej ogrodzić. Żądają żeby koncern wycofał się z Żurawlowa. 

Protestujący rolnicy zapowiadają że nie ustąpią. Blokada trwa dzień i noc. We wtorek pikietowali także przed urzędem gminy w Grabowcu. O pomoc będą prosić parlamentarzystów z Lubelszczyzny:

Więcej: 
http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/spoleczne/blokuja-wjazd-na-dzialke-i-nie-pozw
alaja-jej-ogrodzic-mieszkancy-nie-chca-poszukiwan-gazu/11319506

 


 

Dziennik Wschodni - 5-06-2013


Traktorami zablokowali poszukiwania gazu łupkowego

 

 

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od trzech dni blokują teren, wydzierżawiony przez firmę Chevron. Protestują przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego w swojej okolicy. Ich zdaniem, firma nie ma koncesji na prowadzenie prac.

– Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Środowiska, Chevron może prowadzić tylko badania sejsmiczne – mówi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa i jeden z uczestników protestu. – Nie mają prawa wiercić. Nie powinni też grodzić działki. Płot byłby przecież częścią inwestycji. 
Protest w gminie Grabowiec rozpoczął się w poniedziałek, kiedy firma wynajęta przez Chevron próbowała ogrodzić działkę. Mieszkańcy ustawili traktory i zablokowali wyjazd z pola. Na działce Chevrona pozostają ochroniarze, przedstawiciele koncernu i firmy, która ma wykonać płot. – Rano jeden z ochroniarzy potrącił samochodem jedną z uczestniczek blokady i odjechał z piskiem opon – dodaje Jabłoński. – Pani ma skręcone kolano i potłuczenia. Była w szpitalu, ale wróciła już na miejsce pikiety. 
Protestujący skarżyli się, że Chevron nie reaguje na ich argumenty i nie chce negocjować. – Nikt z firmy się z nami nie kontaktuje. My nie zamierzamy rezygnować – zapowiada Jabłoński. 
Sytuacja jest patowa. Na miejscu cały czas jest patrol policji. Mundurowi mają dbać, by nie doszło do rękoczynów. 
Policja wyjaśnia, że nie ma podstaw do interwencji, bo blokada nie odbywa się na drodze publicznej, lecz gminnej. Wójt Grabowca nie zamierza likwidować blokady. 
Przyznaje jednak, że Chevron może legalnie postawić płot. Według przedstawicieli koncernu, "Chevron dysponuje wszelkimi niezbędnymi pozwoleniami do rozpoczęcia prac w Żurawlowie”.

Źródło: 

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130605/ZAMOSC/130609721

 


 

 

 

Telewizja Francuska Kanał 3 - w Żurawlowie

 


 

Plansza ustawiona przez mieszkańców Żurawlowa w sąsiedztwie planowanego odwiertu.

 


27-07-2012 r. Plakat w rynku Grabowca 

Protest mieszkańców Żurawlowa - 16-07-2012r. Panorama Lubelska >>


24-07-2012

Do naszego Towarzystwa dotarła korespondencja od Stowarzyszenie Wietcisa, gm. Liniewo, pow. Kościerzyna i Stowarzyszenia w Zgodzie ze Środowiskiem, gm. Skarszewy, pow. Starogard Gdański na temat protestów przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego.
Na Pomorzu protestuje jedenaście Stowarzyszeń.
W ramach solidarności z mieszkańcami Gminy Grabowiec przesłali nam swoją rezolucję oraz analizę krytyczną tzw. raportu z Łebienia. 

 STANOWISKO W SPRAWIE GAZU ŁUPKOWEGO >>plik pdf

Raport do raportu,czyli rzecz o tzw. Raporcie z Łebienia, jak to wiercenia w łupkach są nieszkodliwe i bezpieczne. >> plik pdf 


STREFA BIZNESU.  AKTUALNOŚCI- 2012-06-06

Jacek Szydłowski
Gaz łupkowy. Co wypłynie z odwiertów?

W naszym regionie wykonano już kilka próbnych odwiertów.
Toksyczna, sporadycznie radioaktywna woda oraz potworny hałas. To zdaniem samorządowców największe zagrożenia, jakie niesie ze sobą wydobycie gazu łupkowego. Kolejny minus to niszczenie dróg, powodowane przez ciężki sprzęt.Takie problemy można obserwować w USA, gdzie gaz łupkowy wydobywa się na masową skalę. Do tej pory wykonano tam ok. 40 tys. odwiertów. Samorządowcy z Polski mieli okazję na własne oczy przyjrzeć się pracom. Rozmawiali z przedstawicielami władz, firm wydobywczych, a także przeciwnikami taj gałęzi przemysłu. W wizycie brał udział również Krzysztof Hetman, marszałek województwa... WIĘCEJ >> 


30 maj 2012 r.

 List otwarty do Sołtysów i Mieszkańców Gminy Grabowiec


Uwaga wielu mieszkańców gminy Grabowiec, a w szczególności rolników i mieszkańców Żurawlowa, w okresie ostatnich kilku miesięcy, skupiona była na działaniach amerykańskiej firmy CHEVRON S.A., która zamierza poszukiwać i wydobywać gaz łupkowy na terenie naszej gminy. Czas jaki upłynął od pierwszych rozmów z przedstawicielami tej firmy pozwolił na zdobycie wielu istotnych informacji o charakterze planowanych inwestycji, zagrożeniach i korzyściach jakie mogą wyniknąć z poszukiwania a następnie eksploatacji gazu łupkowego na naszym terenie.

Oficjalnie prezentowane opinie w mediach przedstawiają ten temat w superlatywach, eksponując korzyści jakie będą płynąć z tych inwestycji, teoretyczną kontrolę niebezpiecznych procesów, bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety, wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego ma swoją drugą, ciemną stronę, która jest przemilczana przez entuzjastów gorączki łupkowej....WIĘCEJ >> plik pdf 


28-04-2012

ŁUPKI JAK DYNAMIT


Niemal pyskówką zakończyła się konferencja poświęcona szansom i zagrożeniom wynikającym z wydobycia złóż gazu łupkowego, zwołana 27 kwietnia w Zamościu przez europosła Arkadiusza Bratkowskiego...WIĘCEJ >>

http://www.tygodnikzamojski.pl/wydanie/334/39/


Dyskusja, Polski skażenie nie dotyczy ? 

Krzysztof Puzyna, 29.11.2010 W artykule poniżej "Technologia wydobycia gazu z łupków zatruwa wody w Polsce" chodzi o profilaktykę, o ochronę przed zatruciem środowiska, ale także o ilości używanej wody. 2 miliony litrów wody na 1 odwiert próbny, 9,5 ton Ethoxylated Octylphenol + Petroleum, 19 ton Tetramethylammonium cloride, 680 kilo Biozidów C4H4CINOS 680 kg biozidów na jeden odwiert obojętnie ile procent stanowi 680 kg - jest to olbrzymia ilość trucizny. Czy taka ilość będzie głęboko zakopana w ziemię, czy wejdzie ona w obieg wodny nie zależy od map geologicznych - są one zawsze w pewnym przybliżeniu, ale od miejscowego układu geologicznego sprawdzanego konkretnie przy pomocy trucizn i odwiertu. Lokalne położenie wód termalnych, i innych podziemnych zbiorników wodnych, w przypuszczalnych złożach, nie powinno się pokrywać z miejscem odwiertu.Ten artykuł jest artykułem o odwiertach próbnych - poszukiwawczych ! Argumenty, że Polski to nie dotyczy, bo ona ma złoża o "szczególnie" głębokim położeniu - poniżej 2000 metrów nie można uogólniać. Dodając takie fakty jakie przedstawił pan Macuda (1), oraz stosowaną przy jednym odwiercie ilość trucizn, trzeba się liczyć z poważnym zatruciem lokalnych zasobów wodnych... Więcej >>


 Łódź, 13 marca 2012
Prokurator Generalny RP 02-315 Warszawa ul. Barska 28/30


Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa


Działając z upoważnienia mieszkańców wsi Żurawlów oraz na podstawie art. 304 § 2 k.p.k. składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z art. 228 § 1 i § 3, 266 § 2 kodeksu karnego polegającego na podejrzeniu przyjmowania korzyści finansowej, działaniu szkodliwym dla interesu Państwa i interesu publicznego, działaniu nakierowanemu na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia wielu obywateli RP oraz ich mienia w postaci nieruchomości i siedlisk na podstawie art. 127 § 1; art. 168 w powiązaniu z art. 160 § 1; 163 § 1 ust.3; 165 § 1 ust.2, przez grupę osób działających na rzecz Firmy Chevron, w tym Wójta gminy Grabowiec, a także możliwość popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z art. 230a w powiązaniu z art.231 oraz popełnienie przestępstwa przez Firmę Chevron polegającego na zmuszeniu mieszkańców wsi Żurawlowo do popełnienia czynu z art. 25 kk – obrony koniecznej... WIĘCEJ >>


 Znalezione w sieci - link:  http://bejda.blogspot.com/2012_02_01_archive.html

 

 


 

13-03-2011

Artykuł z Kuriera Lubelskiego - Joanna Nowicka, Ewa Pajuro

Znowu gorąco we wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie.

We wtorek z samego rana jej mieszkańcy zablokowali wjazd na teren przyszłej wiertni. Kolejny raz pokazali, że nie życzą sobie, żeby koncern Chevron poszukiwał u nich gazu łupkowego. Nie wszędzie jednak łupki wzbudzają tak wielkie emocje...WIĘCEJ >>


Przeciwko korporacji Chevron - Gaz łupkowy - Dr Paweł Ziemiński - Żurawlów 2012 / Korupcja

Relacja filmowa z zebrania w Żurawlowie >> 


Burzliwe spotkanie ws. gazu łupkowego w Żurawlowie

PAP 19.01.2012 , aktualizacja: 19.01.2012 21:55

Burzliwy przebieg miało w czwartek spotkanie konsultacyjne na temat poszukiwań gazu łupkowego w Żurawlowie na Lubelszczyźnie. Wątpliwości mieszkańców nie rozwiali eksperci, a przedstawiciele koncernu Chevron opuścili je na samym początku.

Spotkanie miało być w założeniu dostępne tylko dla mieszkańców okolicy, zaproszonych ekspertów i przedstawicieli amerykańskiego koncernu Chevron, który planuje rozpocząć w Żurawlowie wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jego organizator, wójt gminy Grabowiec Tadeusz Goździejewski, mówił PAP, że chodzi o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego. Według niego lepiej to robić bez obecności np. mediów. Zarzucał dziennikarzom, że szukając sensacji przesadnie nagłaśniają wypowiedzi krytyczne wobec poszukiwań gazu łupkowego... WIĘCEJ >> 


19-01-2012

Po spotkaniu z Chevronem w Żurawlowie

W czwartek, 19 stycznia 2012 roku w Żurawlowie na Lubelszczyźnie (gmina Grabowiec) zaplanowano konsultacje społeczne na temat poszukiwania gazu łupkowego w najbliższym sąsiedztwie miejscowości. W rozmowach udział mieli wziąć reprezentanci Chevronu w Polsce, zrzeszeni w spółce zależnej Chevron Polska Energy Rescoures, naukowcy z zakresu hydrogeologii i ochrony środowiska, wójt gminy Grabowiec Tadeusz Goździejewski oraz mieszkańcy Żurawlowa... WIĘCEJ >> 


16 grudnia 2011, 14:00 Autor: Jacek Szydłowski, Leszek Wójtowicz

Zamojskie: Chevron znów szuka gazu łupkowego, protesty mieszkańców 


Wczoraj mieszkańcy Żurawlowa i Szczelatyna oraz samorządowcy odwiedzili wiertnię firmy Chevron w gminie Leśniowice.
Koncern Chevron chce raz jeszcze szukać gazu łupkowego w okolicach Grabowca na Zamojszczyźnie. Wierceniom sprzeciwiają się mieszkańcy pobliskiego Żurawlowa.

Pierwsza wiertnia firmy Chevron miała stanąć w Rogowie Kolonii. Mieszkańcy zaprotestowali i koncern wycofał się z jej budowy. Teraz przymierza się do postawienia wiosną nowej instalacji w sąsiednim Żurawlowie...WIĘCEJ >>


Nie będą już szukać gazu łupkowego. Mieszkańcy: Woda nie nadaje się do picia


Dodano: 9 listopada 2011, 6:00 Autor: Anna Szewc

Nie będzie dalszych poszukiwań gazu łupkowego w Rogowie na Zamojszczyźnie. – Przez badania sejsmiczne woda w naszych studniach nie nadaje się do picia – mówi część mieszkańców.

Wiesław Tryniecki z Rogowa dokładnie zapamięta piątek przed Wielkanocą tego roku. To wtedy z kranu w jego domu popłynęła czarna, cuchnąca i lepka woda. Wczoraj otrzymał ostatnie wyniki badań wody ze swojej studni. Jej wygląd się poprawił, ale wciąż nie nadaje się do picia. WIĘCEJ >> 


  Gaz łupkowy: Czego nie mówi się oficjalnie w Polsce?


Reportaż z dnia 27.09.2011 z Rogowa. Spotkanie z mieszkańcami. SUPERWIZIER TVN

http://www.youtube.com/watch?v=3DhUqCf3FYM
 


30-06-2011

Gmina Grabowiec ma problem z gazem łupkowym

Aktualizacja: 2011-06-30 19:18 Joanna Nowicka
Popękane ściany budynków, zanieczyszczone studnie i zniszczone drogi – tak widzą efekty poszukiwań gazu łupkowego mieszkańcy Rogowa w gminie Grabowiec. Zupełnie inną wersję zdarzeń przedstawia firma odpowiedzialna za poszukiwania łupków – Geofizyka Toruń... CZYTAJ WIĘCEJ >> 


Artykuł w gazecie "Dziennik Wschodni" - środa 15.06.2011 r.


ROGÓW Firma Chevron przymierza się do próbnych odwiertów

Gaz dzieli

Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Teraz będzie wiercić w Rogowie Kolonii. Mieszkańcy nie cbcą.
Nie wszyscy są zadowoleni z badań sejsmicznych oraz odwiertów, które pozwolą znaieźć złoża gazu łupkowego. Dziś deiegacja mieszkańców z gminy Grabowiec jedzie do Warszawy na spotkanie z francuskim europosłem Jose Bove. Francuz znany jest zwielu aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego... WIĘCEJ >> 


15-06-2011


Rogów: Nie wszyscy zadowoleni z poszukiwania gazu łupkowego

Dodano: 15 czerwca 2011, 14:15 Autor: Leszek Wójtowicz

Nie wszyscy są zadowoleni z badań sejsmicznych oraz odwiertów, które pozwolą znaleźć złoża gazu łupkowego. Dziś delegacja mieszkańców z gminy Grabowiec jedzie do Warszawy na spotkanie z francuskim europosłem José Bové. Francuz znany jest z wielu aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego... WIĘCEJ >> 


 

 Strona: 1 [2] [3] [4] [5]